Könnyebben igényelhető a CSOK 2018-ban!
Bevezeti a kormány a CSOK igénylésekor az úgynevezett nyilatkozati elvet a dokumentumok benyújtása helyett, ami gyorsítani fogja a megnövekedett igénylések menetét.
2018 februárjáig 68 000 igénylés érkezett 189 milliárd forint összegben.
A nyilatkozati elv bevezetése azt jelenti, hogy nem a dokumentumokat kell benyújtani, hanem elegendő például nyilatkozni a születés, valamint a házasság időpontjáról, építkezés esetén szintén annak időpontjáról. Lázár János miniszter szerint gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb lesz így az ügyintézés. Ezen elv bevezetése a Bankokat is gyorsabb ügyintézésre készteti: lakásvásárlás esetén a kérelem befogadásától számítva 30 napon belül, építkezés esetén pedig 60 napon belül döntést kell hozniuk a bankoknak. A nyilatkozati elv március 15-től lép érvénybe!
Az állami támogatások különböző céllal vehetőek igénybe, mi ebben a cikksorozatunkban a lakásépítést tervezőknek szeretnénk némi áttekintést adni az igénylés lépéseiről, feltételeiről.
Lakásépítéshez igénybe vehető lakáscélú állami támogatások:
1.) Kamattámogatott lakáskölcsön
1.1. Otthonteremtési kamattámogatás
1.2. Fiatalok, valamint többgyermekesek kamattámogatott kölcsöne
2.) Vissza nem térítendő támogatás
2.1. Családi otthonteremtési kedvezménye
2.2. Akadálymentesítési támogatás
2.3. Adó-visszatérítési támogatás
3.) Állami kezesség
Állami kezességvállalás fiataloknak
4.) Lakástakarékpénztári megtakarítás
A következőkben az említett támogatásokat mutatjuk be felsorolásuk sorrendjében. A bemutatás csak a legfontosabb irányelveket, kritériumokat tartalmazza.
Teljeskörü tájékozódás végett keresse fel az alábbi hivatalos kormányoldalt!
http://www.kormany.hu/hu/nemzetgazdasagi-miniszterium/hirek/technikai-informaciok-a-csok-rol
A három vagy több gyermek után a 10+10 millió Ft támogatást igénylő új lakás építők részére:
- KAMATTÁMOGATOTT LAKÁSÉPÍTÉSI KÖLCSÖN
1.1. A HÁROM VAGY TÖBB GYERMEKES CSALÁDOK OTTHONTEREMTÉSI KAMATTÁMOGATÁSA
Az otthonteremtési kamattámogatás összeghatártól függetlenül, a legalább 60 négyzetméter hasznos alapterületű új lakás vagy a legalább 90 négyzetméter hasznos alapterületű új lakóépület építéséhez igényelhető.
Az igényelhető kölcsön összege:
A három vagy több gyermekes családok kamattámogatott építési kölcsönének összege legfeljebb 10 millió forint lehet.
A kamattámogatás jellemzői:
− A kamattámogatás időtartama legfeljebb 25 év.
− A kölcsön kamata legfeljebb 3%, amelyet az állam kamattámogatással biztosít.
− A kölcsön kamata a kamattámogatás időszaka alatt 5 évente változhat.
− Az otthonteremtési kamattámogatás kizárólag forint alapú kölcsönhöz vehető igénybe.
− Az otthonteremtési kamattámogatás nem nyújtható:
a lakás-takarékpénztárakról szóló törvény szerint megkötött lakás-előtakarékossági szerződés alapján folyósított lakáskölcsönre és áthidaló kölcsönre, a meglévő kölcsöntartozás kiegyenlítésére szolgáló kölcsönhöz és lejárt kölcsöntartozás esetén.
− Az igényléskor a fiatal házaspár legalább egyik tagja nem töltheti be a 40. életévét, ha a kölcsön igényléshez szükséges összesen 3 gyermeket gyermekvállalással kívánják teljesíteni. A gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő 10 év, függetlenül attól, hogy hány gyermek vállalásáról van szó. Ha a határidő lejártáig a vállalását a támogatott személy nem vagy csak részben teljesíti, akkor az igénybe vett otthonteremtési kamattámogatás összegét vissza kell fizetni.
Az otthonteremtési kamattámogatott kölcsön igénybevételének nem akadálya a meglévő, másik lakástulajdon vagy más jogszabály alapján igénybe vett állami kamattámogatásos kölcsön.
Az otthonteremtési kamattámogatásra vonatkozó részletes szabályokat az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelet tartalmazza.
1.2. FIATALOK, VALAMINT TÖBBGYERMEKES CSALÁDOK KAMATTÁMOGATOTT KÖLCSÖNE
A fiatalok, valamint többgyermekes családok kamattámogatott kölcsönével épített új, összkomfortos lakásnak a hitelintézet által elfogadott, általános forgalmi adó összegét is tartalmazó – telekhányad nélkül számított – építési költsége:
– a fővárosban és a megyei jogú városokban legfeljebb 25 millió forint,
– egyéb településeken legfeljebb 20 millió forint lehet.
A kamattámogatott kölcsönt azokra a lakásépítésekre lehet igénybe venni, amelyekre az építési engedélyt 2005. január 31-ét követően adták ki.
Az igényelhető kölcsön összege:
A kölcsön összege a fővárosban és a megyei jogú városokban legfeljebb 12,5 millió
forint, egyéb településeken legfeljebb 10 millió forint lehet.
A kölcsönt
– a legfeljebb egy gyermeket nevelő, nagykorú, 35. életévét még be nem töltött személy, vagy
– a legalább két gyermeket nevelő, nagykorú, 45. életévét még be nem töltött személy igényelheti. Ha párkapcsolatban élnek, úgy az életkori korlát – a kérelem benyújtásának időpontjában – a házastársra, élettársra és a bejegyzett élettársra is vonatkozik.
A kamattámogatás jellemzői:
– A kölcsön kamatainak megfizetéséhez az állam a futamidő első 20 évében kamattámogatást biztosít.
– A kamattámogatás mértéke a kamattámogatott időszak alatt az állampapírhozam százalékában kifejezve az alábbiak szerint alakul:
45. életév betöltéséig hat vagy több gyermek esetén | 45. életév betöltéséig öt gyermek esetén | 45. életév betöltéséig négy gyermek esetén | 45. életév betöltéséig három gyermek esetén |
70% | 64% | 59% | 55% |
– A kamattámogatott kölcsönnel épített lakásban az igénylőnek (támogatott személynek) legalább 50 %-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie. Házaspár, illetve élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie.
– Ha a támogatott személy 45. életévének betöltése előtt a családban eltartott gyermekek száma nő, úgy a kamattámogatás mértéke – a gyermekszám változásának hitelintézet részére történő bejelentését követő 2 hónap elteltével – emelkedik. Ha a kölcsön törlesztése során az eltartott gyermekek száma a hitelbírálat alkalmával megállapított gyermekszámhoz képest csökkent, a kamattámogatás akkor sem lehet kevesebb, mint korábban volt.
Köszönjük,hogy végigolvasta bejegyzésünk,reméljük segíthettünk!
Következő cikkünkben a Vissza nem térítendő támogatással foglalkozunk!